Psychoterapia, hipnoterapia, rozwój osobisty - zaprasza Psycholog
Psychoterapia - na czym polega i czym różnią sie poszczególne nurty  psychoterapii?
31 lipca 2023

Na czym polega psychoterapia

Psychoterapia jest jednym z najważniejszych narzędzi wspierających ludzi w radzeniu sobie z trudnościami psychicznymi, psychosomatycznymi oraz w rozwoju osobistym. Słowo "psychoterapia" pochodzi z greckiego "psyche", co oznacza duszę, i "therapeia", oznaczającego leczenie. Obejmuje ona różne podejścia i techniki terapeutyczne, które pomagają pacjentom / klientom zrozumieć, przepracować i przekształcić swoje emocje, myśli i zachowania, by poprawić jakość ich życia i zdrowia psychicznego.

Psychoterapia to forma terapii, której głównym celem jest wspieranie zdrowia, rozwoju osobistego, zwiększanie samoświadomości, poprawa funkcjonowania i jakości życia człowieka.

 

Psychoterapia - pięć głównych grup podejść

 

Psychoterapia to proces terapeutyczny, który umożliwia pacjentom zrozumienie i zmierzenie się z ich wewnętrznymi konfliktami oraz wyzwaniami życiowymi. To wspólna praca między pacjentem a terapeutą, w której pacjent ma okazję dzielić się swoimi trudnościami i uczuciami, a terapeuta służy wsparciem, zrozumieniem i określeniem ścieżek rozwoju. Istnieje wiele nurtów psychoterapii, ale pięć głównych grup podejść w Polsce to: modalności terapeutyczne psychodynamiczne, modalności poznawczo-behawioralne, humanistyczno-doświadczeniowe, systemowe oraz integratywne.  W ramach każdej grupy podejść rozwijają się nurty oraz modalności terapeutyczne, które mają swoje unikalne cechy i techniki:

 

1) Psychodynamiczna: To podejście skupia się na odkrywaniu nieświadomych procesów, które wpływają na zachowanie i emocje pacjenta. Terapeuci psychodynamiczni pomagają pacjentom zrozumieć wpływ doświadczeń z przeszłości na obecne wybory i relacje.

2) Poznawczo - behawioralna: Koncentruje się na zmianie niepożądanych wzorców zachowania i myślenia. Terapeuci behawioralni skupiają się na technikach, które pomagają zredukować objawy problemów psychicznych i nauczyć pacjenta pozytywnych zachowań. Skupia się na identyfikowaniu i zmienianiu myśli i przekonań, które wpływają na emocje i zachowania. Terapeuci poznawczy pomagają pacjentom zrozumieć, jak negatywne myśli mogą prowadzić do problemów emocjonalnych.

3) Humanistyczna / humanistyczno-doświadczeniowa: Skupia się na zrozumieniu perspektywy klienta i rozwijaniu jego potencjału. Terapeuci humanistyczni wspierają pacjentów w rozwijaniu samoakceptacji i autentycznego poznawania siebie.

4) Systemowa / rodzinna: Koncentruje się na badaniu wzajemnych relacji i komunikacji między członkami rodziny lub grupy. Terapeuci systemowi starają się zrozumieć, jak dynamika grupy wpływa na zachowanie i emocje poszczególnych osób.

5) Integratywna / integracyjna: Charakteryzuje się łączeniem różnych podejść i modalności terapeutycznych, dopasowaniem metod i narzędzi pracy indywidualnie do konkretnego Pacjenta / Klienta. W Polsce jednym z towarzystw naukowych, które akredytują szkoły psychoterapii z uniwersalnym, łączącym różne podejścia programem, jest Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

 

Psychoterapia Ericksonowska

 

 

Psychoterapia Ericksonowska wyróżnia się niekonwencjonalnym podejściem, wykorzystującym język i hipnozę do pobudzania zasobów pacjenta i wspierania ich w rozwiązywaniu problemów. Terapia ta Nazwana na cześć słynnego terapeuty Miltona Ericksona, to podejście, które możemy przypisać do grupy zarówno humanistyczno - doświadczeniowej, jak i systemowo- rodzinnej. Milton Erickson był mistrzem języka i hipnozy, co pozwoliło mu na osiąganie efektów terapeutycznych, które były poza zasięgiem innych podejść. Erickson wykorzystywał sztukę opowiadania i metafory, aby przekazywać swoim pacjentom nauki i umiejętności w sposób subtelny i nieświadomy. Jego techniki miały na celu pobudzenie kreatywności i zasób własny pacjenta, umożliwiając im znalezienie rozwiązań na własną rękę. Terapia Ericksonowska kładzie nacisk na indywidualizację terapii i wykorzystywanie silnych stron pacjenta w procesie leczenia.

Więcej o psychoterapii Ericksonowskiej przeczytasz TUTAJ.

 

 

Decyzja o wyborze odpowiedniej psychoterapii zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i charakteru problemów osoby poszukującej pomocy. Warto pamiętać, że psychoterapia może pomóc w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi i psychicznymi, wspierając osiągnięcie większej harmonii i zadowolenia z życia.

 

 

 

 

Rozwój osobisty to droga do wykorzystania zbudowania swojej wewnętrznej mocy. Sabina Dąbrowska-Olbryś
Rozwój osobisty to droga do wykorzystania zbudowania swojej wewnętrznej mocy. Sabina Dąbrowska-Olbryś

Moc Rozwoju Sabina Dąbrowska-Olbryś

sabina.dabrowska-olbrys@mocrozwoju.pl

tel. 506 102 423

NIP 527 22 69 227

Wszystko, czego potrzebujesz do tego, by żyć szczęśliwie już masz - w sobie!

Prawdziwe szczęście nie zależy w pełni od tego, co Cię w życiu spotkało lub co dostałe(a)ś z zewnątrz. Głębokie, trwałe szczęście zależy najbardziej od Ciebie - od tego, jak reagujesz na wszystko, co Ci się w życiu przydarza oraz od tego, jaki świat kreujesz - swoimi myślami, emocjami, decyzjami, działaniami.

 

Moc Rozwoju jest nieograniczona - wszystko w Twoich rękach :-)

 

Sabina Dąbrowska - Olbryś

Psycholog, Coach, Trener rozwoju osobistego,

Hipnoterapeuta

 

Chcę porozmawiać