Każdy człowiek jest inny i na swój sposób wyjątkowy - dlatego w sesjach terapeutycznych korzystam z różnorodnych metod, czerpiąc inspiracje z różnych nurtów i modalności terapeutycznych - zgodnie ze standardem kompetencji psychoterapeuty akredytowanym przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, którego jestem członkiem i w ramach którego szkoliłam się z psychoterapii. Łączę, integruję i elastycznie dopasowuję metody pracy do problemu i celu pacjenta, a także - do jego indywidualnych zasobów psychologicznych i sytuacji życiowej. Stale rozwijam mój warsztat psychologa i psychoterapeuty, dzięki czemu podążam za najnowszymi badaniami naukowymi i rozwijającymi się nowoczesnymi modalnościami terapeutycznymi.
Milton Erickson to jeden z najbardziej znanych i najznakomitszych psychoterapeutów wszech czasów. Jego uczniowie oraz liczni badacze podążający jego śladem, nauczają jego najskuteczniejszych technik terapeutycznych oraz rozwijają je o nowe modele pracy terapeutycznej. Dla terapii Ericksonowskiej charakterystyczne jest to, że psychoterapeuta widzi u pacjenta przede wszystkim jego możliwości, zasoby, potencjał, a nie ograniczenia. Pod tym względem psychoterapia Ericksonowska jest podobna do psychoterapii pozytywnej. Psychoterapia Ericksonowska dodatkowo zakłada, że terapeuta poznaje pacjenta (w tym np. jego przeszłość) tylko w takim stopniu, jak jest to niezbędne do procesu leczenia - koncentruje się głównie na tym, co tu i teraz można zrobić, aby w możliwie najkrótszym czasie pomóc pacjentowi w procesie zdrowienia. Jest to także psychoterapia strategiczna i systemowa. Strategiczna w takim sensie, że psychoterapeuta układa strategię pracy terapeutycznej w oparciu o określone wymiary funkcjonowania pacjenta. Systemowa w takim sensie, że pacjent zawsze postrzegany jest w szerszym kontekście - w kontekście tzw. systemu, w którym żyje (np. rodzina). Oznacza to także, że w wielu przypadkach terapeuta pracuje także z rodziną pacjenta. W ramach terapii Ericksonowskiej, psychoterapeuta korzysta także z hipnoterapii. Hipnoterapia w takiej pracy przypomina rozmowę połączoną ze stanem głębokiego relaksu lub medytacji - dzięki metodzie tej, psychoterapeuta może pozytywnie, terapeutycznie oddziaływać nie tylko na poziomie racjonalnej rozmowy z pacjentem, ale także - na poziomie jego intuicji, podświadomości, nieświadomości - dzięki temu możliwe jest często uzyskanie efektów, które innymi metodami terapeutycznymi byłyby w wielu przypadkach trudne do uzyskania. Psychoterapia Ericksonowska to także pozytywne korzystanie z wszelkich zasobów pacjenta, którymi mogą być nawet objawy chorobowe oraz - strategia "małych kroków", które powodują duże zmiany.
Emotion Focused Therapy (EFT) to humanistyczno - doświadczeniowa metoda pracy terapeutycznej opracowana przez Dr Leslie Greenberga, która koncentruje się na rozwijaniu umiejętności akceptacji, regulacji, rozumienia i adaptacyjnego wyrażania własnych emocji.
EFT bazuje na koncepcji zgodnie z którą, emocje są powiązane z naszymi najważniejszymi potrzebami. Szybko ostrzegają nas o sytuacjach ważnych dla naszego dobrego samopoczucia, zdrowia, a nawet życia. Przygotowują nas również i kierują nami do podjęcia działań w celu zaspokojenia naszych potrzeb. W terapii EFT, terapeuta korzysta z empatycznego dostrojenia do swojego Pacjenta, aby następnie poprowadzić go poprzez różnorodne doświadczenia, w których będzie on mógł zidentyfikować, badać, nadawać sens, przekształcać i bardziej elastycznie zarządzać swoimi emocjami.
Doświadczeniowy aspekt terapii EFT polega w dużej mierze na pracy "tu i teraz" z "żywymi" emocjami, które mogą zacząć się przekształcać dzięki odpowiedniemu prowadzeniu przez terapeutę. Ważnym elementem doświadczeń dających dostęp do różnorodnych emocji i konfliktów wewnętrznych są moderowane przez terapeutę dialogi z tzw. "różnymi częściami JA" (inaczej różnymi stanami ego lub aspektami siebie), np. z wewnętrznym krytykiem, sabotażystą, wewnętrznym zranionym dzieckiem. W rezultacie osoby korzystające z terapii EFT stają się wewnętrznie silniejsze i lepiej potrafią docierać do ważnych informacji na swój temat przekazywanych im przez ich emocje. Umieją też lepiej wykorzystywać te informacje, by żyć pełnią życia i reagować w sposób wspierający ich życiowe wartości, cele, dążenia.
Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna, bazuje na tzw. zasadzie Positum, która oznacza, że objawy chorobowe i zaburzenia pacjenta nie są jedynymi jego właściwościami - przede wszystkim każdy człowiek posiada w sobie również zdolność rozwiązywania wewnętrznych konfliktów oraz psychologiczne zasoby, które można pozytywnie wykorzystać w procesie leczenia. Celem Psychoterapii Pozytywnej jest pobudzenie drzemiących w człowieku naturalnych mechanizmów uzdrawiających i pomoc w odnalezieniu jego własnej równowagi w życiu.
Przeczytaj więcej o Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej - KLIK
Neuronauka to dziedzina intensywnie rozwijająca się oraz integrująca odkrycia z najnowszych badań w zakresie psychoterapii, neuropsychologii, psychosomatyki, epigenetyki, psychoimmunologii. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii służących do badania i obrazowania funkcji ludzkiego mózgu, układu nerwowego i całego organizmu, nawet na poziomie genów - psycholog i psychoterapeuta dysponuje wieloma sprawdzonymi naukowo metodami, które w określony sposób mogą pomóc pacjentowi uzyskać i odzyskać zdrowie psychiczne i fizyczne. Dzięki neuronauce, wiemy w jaki sposób na przykład rozregulowana aktywność poszczególnych półkul mózgowych człowieka wpływa na nadmierne przeżywanie lęku. Wiemy także, w jaki sposób nieradzenie sobie ze stresem może doprowadzić do ekspresji genu depresji oraz rozwoju chorób nowotworowych. Na szczęście, dzięki neuronauce, wiemy także, w jaki sposób w procesie psychoterapii możemy zwiększyć aktywność kory przedczołowej oraz nerwu błędnego brzusznego pacjenta i pomóc mu odzyskać stan zdrowia i równowagi psychicznej.
Bazują na procesie obserwacji i zmiany własnych myśli ( w tym m.in tzw. myśli automatycznych, przekonań, schematów i strategii myślowych). Dzięki świadomym myślom, człowiek może zmienić własne stany i reakcje emocjonalne oraz psychosomatyczne. Aspekt behawioralny (dotyczący zachowania) uwzględnia aktywny udział pacjenta w realizowaniu przeróżnych zadań, w tym także często związanych ze zmianą i podejmowaniem nowych zachowań. Dzięki zmianie schematów myślowych oraz nawyków w reagowaniu i zachowaniu, w mózgu człowieka powstają nowe ścieżki neuronalne oraz dochodzi do zmian w aktywności poszczególnych struktur, co z kolei wpływa na regulację psychologiczną, neurologiczną i fizjologiczną. Techniki poznawczo-behawioralne wykorzystywane są nie tylko w terapii, ale także w procesach rozwoju osobistego metodami takimi jak life coaching i szkolenia (np. z obszaru inteligencji emocjonalnej, zarządzania stresem, asertywności). Najnowsza terapia poznawczo-behawioralna (tzw. trzecia fala) mocno wykracza poza swoje pierwotne założenia i czerpie z wielu innych nurtów i modalności terapeutycznych, włączając w proces psychoterapii nawet sesje mindfulness.
Psychoterapia Warszawa Ochota lub online, którą prowadzę, to spotkania, podczas których pomogę Ci zrozumieć źródło Twoich psychicznych objawów chorobowych i Twojego wewnętrznego cierpienia. Zrozumienie jest tylko jednym z pierwszych etapów w procesie zdrowienia – w kolejnych pomogę Ci odkryć i wypracować nowe, korzystne dla Ciebie mechanizmy radzenia sobie z trudnościami, w efekcie czego nie tylko będziesz mógł / mogła zamienić cierpienie na poczucie spójności i spokoju wewnętrznego, ale także – będziesz bogatszy(a) o sposoby samopomocy, z których samodzielnie będziesz mógł / mogła korzystać w przyszłości.
Dlaczego warto skorzystać ze spotkania na żywo w gabinecie? Psychoterapia Warszawa Ochota to dobre rozwiązanie ze względu na dużą wartość terapeutyczną spotkań na żywo, w komfortowym gabinecie. Z kolei w przypadku braku możliwości dotarcia do gabinetu, istnieje możliwość skorzystania z zastępczej formy spotkania - jaką jest psychoterapia online.
Psychoterapia online - zadbaj o poufność spotkania, dobre łącze internetowe, słuchawki, wygodny fotel.
TUTAJ zobaczysz zdjęcia gabinetu i sprawdzisz wskazówki dojazdu.
Wszystko, czego potrzebujesz do tego, by żyć szczęśliwie już masz - w sobie!
Prawdziwe szczęście nie zależy w pełni od tego, co Cię w życiu spotkało lub co dostałe(a)ś z zewnątrz. Głębokie, trwałe szczęście zależy najbardziej od Ciebie - od tego, jak reagujesz na wszystko, co Ci się w życiu przydarza oraz od tego, jaki świat kreujesz - swoimi myślami, emocjami, decyzjami, działaniami.
Moc Rozwoju jest nieograniczona - wszystko w Twoich rękach :-)
Sabina Dąbrowska - Olbryś
Psycholog, Coach, Trener
Psychoterapeuta, Hipnoterapeuta
Wszystko, czego potrzebujesz do tego, by żyć szczęśliwie już masz - w sobie!
Prawdziwe szczęście nie zależy w pełni od tego, co Cię w życiu spotkało lub co dostałe(a)ś z zewnątrz. Głębokie, trwałe szczęście zależy najbardziej od Ciebie - od tego, jak reagujesz na wszystko, co Ci się w życiu przydarza oraz od tego, jaki świat kreujesz - swoimi myślami, emocjami, decyzjami, działaniami.
Moc Rozwoju jest nieograniczona - wszystko w Twoich rękach :-)
Sabina Dąbrowska - Olbryś
Psycholog, Coach, Trener
Psychoterapeuta, Hipnoterapeuta
Moc Rozwoju jest nieograniczona - wszystko w Twoich rękach :-)
Sabina Dąbrowska - Olbryś
Psycholog, Coach, Trener
Psychoterapeuta, Hipnoterapeuta
Moc Rozwoju jest nieograniczona - wszystko w Twoich rękach :-)
Sabina Dąbrowska - Olbryś
Psycholog, Coach, Trener
Psychoterapeuta, Hipnoterapeuta