Team Coaching to szczególny rodzaj warsztatowego spotkania, podczas którego Coach dba o prawidłowy przebieg procesu grupowego, o konstruktywną komunikację, o kierowanie uwagi uczestników na zasoby, współpracę i rozwiązania. To jednak zespół jest ekspertem w dziedzinie, w której się specjalizuje - dlatego Coach prowadzi, moderuje, prowokuje, a zespół - wypełnia warsztat swoim zaangażowaniem, udziałem w dyskusjach, zadaniach, ćwiczeniach.
Team Coaching to proces, w efekcie którego członkowie zespołu mają możliwość wypracowania nowych wniosków na przyszłość oraz wdrożenia zmian, które będą służyły ich lepszej współpracy, komunikacji i efektywności biznesowej.
Team Coaching to proces, w którym Coach wspiera zespół w zbudowaniu jego efektywnej współpracy, zaufania, jedności i synergii. Najczęściej jest to proces, którego inicjatorem jest osoba zarządzająca zespołem (lider, szef) lub firma / organizacja, w ramach której taki zespół został powołany / funkcjonuje. Zespół jest jak żywy organizm, który cały czas się zmienia i aby działał efektywnie w ramach większego systemu (który też często się zmienia) - niezbędne jest, aby jego członkowie ufali sobie, wspierali się, potrafili otwarcie ze sobą się komunikować, konstruktywnie rozwiązywać konflikty, powinni być zaangażowani, wychodzić z inicjatywą, brać na siebie odpowiedzialność za dobrą współpracę i "grać do jednej bramki" - wspólnymi siłami, dążyć do osiągania celów zespołowych. Team Coaching może pomóc także kilku zespołom wzmocnić między sobą dobrą współpracę i zamiast "silosów", tworzyć w organizacji synergię pomiędzy różnymi jednostkami biznesowymi. Chociaż to rolą dobrego lidera jest zbudowanie efektywnego, zjednoczonego zespołu, to jednak bardzo często zespół może wynieść dla siebie dużo pozytywnych wartości z procesu, w którym lider wspólnie z zespołem prowadzony jest przez zewnętrznego coacha. Team coach, dzięki temu, że jest spoza zespołu, może zachować bezstronność, neutralność wobec wszystkich uczestników i spojrzenie z dystansu. Taka rola pozwala coachowi "świecić latarką" wszędzie tam, gdzie zespół może odkryć obszar do poprawy oraz wszędzie tam, gdzie zespół może wzmocnić własne zasoby.
Team coaching to całodzienne warsztatowe spotkanie lub kilka takich spotkań ułożonych w proces. Podczas spotkania coachingowego, zespół jest zapraszany przez coacha do różnorodnych dyskusji, zadań, ćwiczeń, wymiany pomysłów, podsumowań, refleksji, eksperymentów. Narzędzia i konkretny przebieg sesji team coachingu zawsze zależą od kontekstu i ustalonego celu. Przed rozpoczęciem sesji lub całego procesu - team coaching poprzedzony jest ustaleniem celu, w jakiego realizacji ma pomóc.
Choć słowo coaching po angielsku w wielu obszarach oznacza de facto prowadzenie szkolenia, a coach np. w sporcie oznacza "trener", to coaching rozumiany jako proces rozwoju jednostki lub zespołu, nie jest procesem, w którym coach instruuje, doradza, szkoli, konsultuje, czy trenuje.
W ramach szkolenia, trener dzieli się z uczestnikami swoją wiedzą, doświadczeniami i pomaga w ten sposób odbiorcom szkolenia zdobyć nową wiedzę oraz utrwalić nowe umiejętności. Dobry trener, niejednokrotnie korzysta w czasie prowadzonych przez siebie szkoleń także z postawy coacha i narzędzi coachingowych. Nie ogranicza się jednak do nich - demonstruje własnym przykładem, modeluje własnym zachowaniem nowe zachowania, koryguje błędy popełniane przez uczestników szkolenia, udziela im informacji zwrotnej, pokazuje liczne przykłady z własnych doświadczeń, dzięki którym uczestnicy mogą rozwinąć u siebie nowe kompetencje w danym obszarze. Dlatego trener jest ekspertem w dziedzinie, z której szkoli.
Z kolei w procesie team coachingu, ekspertem jest zespół klienta - bo on wie najlepiej co dla niego dobre. Coach jest ekspertem od procesu, ale to członkowie zespołu są ekspertami danego obszaru biznesowego. Im mniej coach wie o codziennych zadaniach uczestników procesu, im mniejszą ma wiedzę i doświadczenie w obszarze merytorycznym zespołu - tym lepiej. Tym lepiej dlatego, że dzięki tej niewiedzy, coach może łatwiej pozostać bezstronny i nawet nieświadomie nie narzucać klientowi własnych rozwiązań, przekonań i wiedzy - wynikających z jego doświadczeń. Rolą coacha jest bowiem wsparcie zespołu klienta w tym, by on sam doszedł do najlepszych dla niego decyzji, rozwiązań, działań. Rolą coacha jest prowokowanie, wytrącanie ze strefy komfortu, wspieranie, pokazywanie innych perspektyw, zapraszanie do nowych zadań, eksperymentów, prowokowanie do refleksji, wniosków i do przenoszenia ich na poziom nowych zachowań, działań, które pomogą zespołowi osiągnąć jego cele.
Team Coaching to wyjątkowe doświadczenie dedykowane dla zespołu lub grupy ludzi. W przypadku grupy, Team Coaching może pomóc w stworzeniu solidnych filarów dobrej współpracy, dzięki czemu grupa stanie się zespołem.
W przypadku zespołu już współpracujących ze sobą osób, Team Coaching będzie pomocny we wspólnym rozwiązywaniu problemów, wypracowywaniu nowych rozwiązań, ustalaniu nowych zasad, usprawnianiu komunikacji interpersonalnej i współpracy. Team Coaching jest także świetną metodą rozwiązywania konfliktów lub wzmacniania dobrej współpracy między zespołami.
Zespół jest jak żywy organizm, jak system naczyń połączonych - łatwo traci energię, gdy w jakimś miejscu brakuje swobodnego przepływu współpracy, komunikacji, wiedzy, zaangażowania. Team Coaching pomaga organizacjom przekształcić "wąskie gardła" w taki sposób, by uzyskać efekt dźwigni - przy możliwie najmniejszym nakładzie czasu na spotkania, ustalenia, rozmowy - organizacja uzyskuje najlepszą możliwą zmianę w obszarze współpracy pomiędzy ludźmi. Każdy zespół i organizacja, której efekty zależą od tzw czynnika ludzkiego, ma szansę dzięki Team Coachingowi podnieść swoją efektywność - dzięki eliminacji pomiędzy ludźmi tego, co przeszkadza i wzmocnieniu, rozwinięciu takich czynników w komunikacji i współpracy, które przyczynią się do większego zaufania, zaangażowania, odpowiedzialności, otwartości, nastawienia na wspólne cele.
Formuła:
Warsztat prowadzony jest w formule tzw. zamkniętej - biorą w nim udział tylko członkowie zespołu klienta.
Miejsce:
Klient w konsultacji z coachem odpowiada za organizację sali warsztatowej oraz cateringu.
Czas trwania:
Warsztat Team Coachingu trwa 1 dzień szkoleniowy: w godzinach 9.00 - 17.00 z jedną przerwą obiadową i co najmniej dwiema przerwami kawowymi. Możliwe jest rozszerzenie warsztatu o kolejne dni - do dłuższego procesu, którego czas trwania zależy od ustalonego pomiędzy klientem a coachem celu.
Termin:
Termin ustalany jest każdorazowo pomiędzy klientem a trenerem.
Cena:
5000 PLN netto + vat 23 %
Cena obejmuje prowadzenie warsztatu w Warszawie i w promieniu 50 km od centrum Warszawy i nie obejmuje kosztów wynajęcia sali oraz cateringu. W przypadku ustalenia z klientem innego miejsca warsztatu, do ceny doliczony będzie koszt noclegu i dojazdu trenera. Cena obejmuje 2 h konsultacji indywidualnej przedstawiciela klienta z coachem - przed procesem w ramach ustalania celów i/lub po procesie w ramach podsumowania.
Przez blisko dwadzieścia lat pełniła funkcje eksperckie, menedżerskie i dyrektorskie w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Zarządzając zespołami lub osobiście prowadząc szkolenia, warsztaty, mediacje i team coaching - wspierała menedżerów i zespoły biznesowe w: rekrutacji, szkoleniach i rozwoju, podnoszeniu efektywności operacyjnej oraz w budowaniu dobrej współpracy i komunikacji.
W okresie ponad 9 lat odpowiadała za kapitał ludzki w Grupie Pracuj (właściciel m.in. Pracuj.pl, eRecruiter), gdzie pełniła funkcje HR Business Partnera, Learning and Development Managera oraz HR Managera. Zarządzała strategią oraz wszystkimi procesami w ramach wewnętrznego HR-u Grupy Pracuj. Stworzyła dla całej firmy (ponad 600 osób) strategię angażującego środowiska pracy, której ważnym elementem była komunikacja wewnętrzna, wzmocnienie kultury organizacyjnej, angażujący przywódcy i efektywny rozwój pracowników. Grupa Pracuj, przy jej wsparciu, co roku otrzymywała tytuł Najlepszego Pracodawcy w rankingu firmy Aon Hewitt.
Przez 6 lat pełniła funkcję Trenera i Dyrektora ds. Merytorycznych w jednej z najlepszych polskich firm szkoleniowych (4GROW), gdzie zbudowała zespół ekspertów i trenerów, którym zarządzała. Jako Trener prowadziła szkolenia z obszarów: zarządzanie zespołem, zarządzanie emocjami i stresem, trening asertywności, komunikacja interpersonalna, wywieranie wpływu i perswazja, kompetencje miękkie w biznesie, budowanie partnerskich relacji. Od 2010 roku prowadzi Team Coaching oraz indywidualne sesje Life Coachingu, Business Coachingu oraz Executive Coachingu. Posiada także wieloletnie doświadczenie w roli mediatora i prelegenta. Wielokrotnie dzieliła się swoją ekspercką wiedzą w mediach. Jako Certyfikowany konsultant Insights Discovery™ ma ponad 15-letnie doświadczenie pracy z tą metodą wraz z bazującymi na niej warsztatami i team-coachingami.
Z pasji do głębokiej pracy z ludźmi - równolegle do kariery biznesowej, rozwijała się jako psycholog i psychoterapeuta. Aktualnie, poza działalnością biznesową, szkoleniową i coachingową, prowadzi własny gabinet psychoterapii. Jako psychoterapeuta integruje metody pracy bazujące na Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej, Psychoterapii Ericksonowskiej oraz Emotion Focused Therapy. Wszystkie te podejścia opierają się o odkrycia neuronauki, zgodnie z którymi mózg człowieka jest plastyczny i poprzez odpowiednio zaprojektowane doświadczenie, możemy pozytywnie wykorzystać jego potencjał do zmiany. Wiedzę i doświadczenie z tego obszaru wykorzystuje także w projektowaniu warsztatów rozwojowych dla zespołów, procesach coachingu i mentoringu.
Zrealizowała ponad 5000 godzin szkoleń, mentoringów i team coachingów, z zespołami z różnorodnych branż, obszarów biznesowych i poziomów organizacyjnych (od specjalistów po zarządy). W roli mentora, coacha i trenera, łączy wiedzę psychologiczną z biznesowym doświadczeniem i humorem, dzięki czemu sprawnie porusza się we współpracy z każdym zespołem.
Prywatnie lubi łapać równowagę w praktyce jogi i tai-chi, gra na gongu i misach tybetańskich oraz cieszy się wspólnie z mężem “dojrzałym rodzicielstwem” 😊
Moc Rozwoju jest nieograniczona - wszystko w Twoich rękach :-)
Sabina Dąbrowska - Olbryś
Psycholog, Coach, Trener
Konsultant Psychoterapii Pozytywnej
Hipnoterapeuta