Transkulturowa psychoterapia pozytywna koncentruje się na pomocy klientowi w dostrzeżeniu jego zdolności, mocnych stron, zasobów i potencjału. Celem psychoterapii pozytywnej jest pobudzenie drzemiących w człowieku naturalnych mechanizmów uzdrawiających i pomoc w odnalezieniu jego własnej równowagi w życiu.
Jako modalność terapeutyczna, transkulturowa psychoterapia pozytywna jest rozpoznawana jako niezależny system terapeutyczny przez światowe i europejskie stowarzyszenia, zrzeszające główne szkoły psychoterapii. Międzynarodowe stowarzyszenie transkulturowej psychoterapii pozytywnej (World Association of Positive and Transcultural Psychotherapy) jest członkiem organizacji:
Międzynarodowa Federacja Psychoterapii (IFP)
Światowa Rada dla Psychoterapii (WCP)
Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii (EAP)
Jednocześnie World Association of Positive Psychotherapy (WAPP) posiada uprawnienia / akredytacje:
European Wide Accrediting Organization (EWAO)
World Certificate of Psychotherapy.
Konsultant / terapeuta pracujący w nurcie psychoterapii pozytywnej, wierzy w sukces terapii, ma motywację do wspierania klienta, a klient ma motywację do udziału w terapii, ponieważ ma nadzieję na pozytywną dla siebie zmianę.
Celem psychoterapii pozytywnej jest przywrócenie klientowi równowagi życiowej, w czym pomaga odwoływanie się do modelu równowagi oraz do potencjalności aktywnych klienta.
Konsultant / terapeuta psychoterapii pozytywnej, współpracuje z klientem w taki sposób, aby cały proces był transparentny, aby klient nie tylko wiedział i rozumiał na czym polega psychoterapia ale także, aby uczył się w tym procesie i rozwijał, dzięki czemu po zakończeniu spotkań z konsultantem / terapeutą – będzie dysponował zestawem nowych sposobów na samodzielnie radzenie sobie z nowymi wyzwaniami w przyszłości.
Aktywności, potrzeby fizjologiczne i fizyczne; działanie w obszarze zdrowia i kondycji fizycznej; obszar doznań cielesnych, zmysłowych.
Rozwój zawodowy, nauka, kariera, dążenie do i realizowanie celów zawodowych lub prywatnych; obszar racjonalnego umysłu.
Relacje z innymi ludźmi, związki, utrzymywanie kontaktu z tradycją rodzinną, kulturową; komunikacja interpersonalna; obszar emocji.
Filozofia życiowa, intuicja, poszukiwanie głębszego sensu, doświadczenia związane z twórczością, światem fantazji, wybieganiem w przyszłość; obszar duchowości.
Zgodnie z Modelem Równowagi, zaburzenia psychiczne i psychosomatyczne mogą pojawić się w konsekwencji dokuczliwych dla danego człowieka, długo utrzymujących się dysproporcji w rozkładzie życiowej energii w tych 4 obszarach. Rodzaj objawów chorobowych, zaburzeń, najczęściej ma związek z tym obszarem z modelu równowagi, który jest zaniedbywany lub w który energia życiowa jest nadmiernie inwestowana.
Odpowiedź organizmu i psychiki człowieka na nieświadome, wewnętrzne konflikty, gdy mechanizmy obronne przestają wystarczać.
Zewnętrzny lub wewnętrzny przejaw „kompromisu”, jaki powstaje pomiędzy trudnymi do zaspokojenia oczekiwaniami otoczenia a potrzebami wewnętrznymi i strukturą osobowości.
Psychoterapia pozytywna zakłada, że konflikt wewnętrzny to ścieranie się przeciwstawnych tendencji, potrzeb, motywów, oczekiwań, które wywołuje silne napięcie psychiczne i powoduje sytuację, z której nie ma racjonalnego wyjścia.
Człowiek zaczyna reagować w sposób schematyczny, automatyczny i trudno mu wyjść poza te ramy. Wyzwala się wtedy silne napięcie psychiczne, związane z tym, że każda reakcja danej osoby będzie dla niej zła.
Powtarzające się takie konflikty wewnętrzne mogą być jak "kropla drążąca skałę" lub mogą być związane z przeżywaniem dużej traumy życiowej. Mogą wówczas pojawić się w efekcie objawy psychiczne bądź psychosomatyczne, które powodują odczuwanie cierpienia. Jeśli taka osoba skoncentruje się tylko na dokuczających jej objawach, a nie na ich przyczynach i sposobach zmiany, to konflikt wewnętrzny przybiera na sile i z czasem mogą rozwinąć się jeszcze bardziej dokuczliwe objawy chorobowe. W ramach psychoterapii pozytywnej, rozwiązujemy konstruktywnie konflikt wewnętrzny i dzięki temu znikają uciążliwe objawy psychiczne, psychosomatyczne oraz zmieniają się niesłużące danej osobie zachowania.
1. Wrażliwość na kontekst kulturowy
Psychoterapia pozytywna bazuje na zasadzie, że szanujemy tradycje, zwyczaje, wierzenia i normy społeczne z jakimi identyfikują się klienci oraz związane z nimi przekonania i wartości. W transkulturowej psychoterapii pozytywnej, nie tylko szanujemy różnorodność religijną, kulturową, wyznaniową ale także – różnorodność w każdym tego słowa znaczeniu. Różnorodność oraz kulturę traktujemy jako zasób, który może pomóc klientowi w procesie zdrowienia i rozwoju osobistego.
2. Transparentność kulturowa
Psychoterapia pozytywna nawiązuje i odnosi się do odmiennych, zróżnicowanych tradycji, obyczajów i rytuałów kulturowych, aby wzbogacić doświadczenia klientów, pomóc im zweryfikować własne przekonania, poszerzyć perspektywę oraz wachlarz dostępnych opcji reagowania. Transkulturowa psychoterapia pozytywna szanuje oraz łączy kulturę wschodu i zachodu.
3. Indywidualny potencjał każdego człowieka
Transkulturowa psychoterapia pozytywna zakłada, że każdy człowiek, niezależnie od swojego pochodzenia kulturowo - społecznego, posiada wrodzoną predyspozycję do miłości i do rozwoju. W zależności od uwarunkowań biologicznych, środowiskowych i specyfiki czasu, te wrodzone predyspozycje rozwijają się i różnicują, tworząc tzw. potencjalności.
Psychoterapia pozytywna odwołuje się do tzw. potencjalności – są to wartości, przekonania, predyspozycje, preferencje, zasady, schematy myślenia, odczuwania i reagowania - które traktujemy, jako możliwości i zdolności człowieka do odzyskania zdrowia i równowagi życiowej.
Odnoszą się do zdolności do kochania. Biorą swój początek w relacjach międzyludzkich, w których związki ze znaczącymi osobami (np. matka, ojciec) odgrywały dużą rolę. Należą do nich:
Są przejawem możliwości człowieka do rozwoju, uczenia się, do poznawania, do bycia świadomym, do dopasowywania się do zewnętrznych warunków, oczekiwań otoczenia a także własnej potrzeby osiągnięć. Odnoszą się często do norm społecznych, w których człowiek został wychowany ale także dorastał i zdobywał ważne dla siebie doświadczenia w życiu dorosłym.
Skrajność, przesadne przywiązanie do potencjalności wtórnych, może prowadzić do problemów psychicznych i psychosomatycznych oraz do konfliktów interpersonalnych. Potencjalności wtórne to:
To te potencjalności pierwotne lub wtórne, które u danej osoby, w konkretnym okresie życia odgrywają aktywną rolę – zdecydowanie i znacząco wpływają na jej sposób odczuwania, myślenia, na jej reakcje fizjologiczne oraz na zachowanie a także - na oczekiwania tej osoby w stosunku do innych ludzi.
Psychoterapia pozytywna to model, który zakłada, że konsultacje / spotkania / sesje, przebiegają zgodnie z 5 etapami, których czas i przebieg, jest zawsze indywidualnie dopasowany do klienta:
Obserwowanie siebie, dystansowanie się do własnych objawów, trudności.
Odkrywanie nowych aspektów siebie, nowych sposobów radzenia sobie i na tej podstawie - wnioskowanie.
Wzmacnianie nowych, zdrowych przekonań, nawyków, sposobów reagowania i radzenia sobie z trudnościami.
Werbalizacja – świadome, samodzielne nazywanie, określanie przez klienta wszystkiego, co już uzyskał oraz tego, co jeszcze potrzebuje zrealizować i sprawdzić.
Rozszerzanie celów – klient wykorzystuje pozytywne zmiany, jakie osiągnął w procesie terapii do tego, by ich pozytywny wpływ rozszerzyć na inne obszary swojego życia, marzenia, nowe cele.
Poznaj zasady pracy konsultantów i psychoterapeutów oraz prawa pacjenta / klienta w nurcie transkulturowej psychoterapii pozytywnej opracowane przez World Association of Positive and Transcultural Psychotherapy ► przeczytaj
Wszystko, czego potrzebujesz do tego, by żyć szczęśliwie już masz - w sobie!
Prawdziwe szczęście nie zależy w pełni od tego, co Cię w życiu spotkało lub co dostałe(a)ś z zewnątrz. Głębokie, trwałe szczęście zależy najbardziej od Ciebie - od tego, jak reagujesz na wszystko, co Ci się w życiu przydarza oraz od tego, jaki świat kreujesz - swoimi myślami, emocjami, decyzjami, działaniami.
Moc Rozwoju jest nieograniczona - wszystko w Twoich rękach :-)
Sabina Dąbrowska - Olbryś
Psycholog, Coach, Trener
Konsultant Psychoterapii Pozytywnej
Hipnoterapeuta