Psychoterapia, hipnoterapia, rozwój osobisty - zaprasza Psycholog
Psychoterapia - na czym polega i czym różnią sie poszczególne nurty  psychoterapii?
20 marca 2023

Hipnoterapia - na czym polega i czym różni się od zwykłej hipnozy?

Hipnoza i hipnoterapia to nie takie same procesy. Sama w sobie hipnoza nie jest lecznicza – jej terapeutyczne działanie pojawia się wówczas, gdy wykorzystasz ten stan do tego, abyś:

 

  • doświadczył(a) głębokiego relaksu na poziomie fizycznym i psychicznym,

  • skierował(a) swoje myśli i emocje na nowe, zdrowsze tory – żeby zmienić niesłużące Ci schematy reagowania na takie, które poprawią Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne,

  • uwolnił(a) się od niechcianych emocji związanych z przeszłością

  • uwolnił(a) się od niesłużących Ci nawyków (w tym nałogów, zachowań kompulsywnych),

  • uruchomił(a) w całym organizmie lub odzyskał(a) utracony stan równowagi immunologicznej,

  • odzyskał(a) lub wzmocnił(a) dzięki hipnozie prawidłowe mechanizmy regeneracji i zdrowienia na poziomie psychosomatycznym, fizjologicznym i biologicznym,

  • odnalazł(a) swoje wewnętrzne zasoby – potencjał drzemiący głęboko w Twojej nieświadomości. Hipnoza może być wykorzystana terapeutycznie do samozdrowienia, poradzenia sobie z konfliktami wewnętrznymi, trudnymi emocjami, wspomnieniami, do wzmocnienia poczucia własnej wartości, odzyskania wewnętrznej równowagi, pokochania siebie i zbudowania na nowo własnej tożsamości.

Czym jest hipnoza i hipnoterapia?

 

Stan hipnozy wykorzystywany w psychoterapii to naturalny stan, w którym przebywasz wielokrotnie w ciągu dnia – gdy działasz przez chwilę mniej świadomie, a w zamian - do głosu dochodzi Twoja podświadomość lub nieświadomość. Reagujesz wówczas zgodnie z utrwalonymi wcześniej w życiu nawykami oraz schematami myślowymi i emocjonalnymi. W stanie transu hipnotycznego przebywamy także często tuż przed zaśnięciem, tuż po przebudzeniu, tuż przed zabiegiem operacyjnym lub po wybudzeniu z narkozy, a także w czasie monotonnych aktywności – na przykład w czasie oglądania telewizji, joggingu, słuchania monotonnego wykładu itp. Hipnoza jest zatem po prostu stanem Twojego umysłu i ciała pomiędzy pełnym wybudzeniem i pełną świadomością, a snem.

 

Najbardziej znanym i cenionym twórcą oraz praktykiem psychoterapii korzystającej z możliwości, jakie daje hipnoza jest psychiatra Milton H. Erickson. Jego dokonania terapeutyczne przełożyły się na intensywny rozwój badań naukowych nad hipnozą, ośrodków szkolących, szkół terapeutycznych, instytutów i organizacji naukowych zrzeszających psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów profesjonalnie stosujących hipnozę na całym świecie. W Polsce organizacją propagującą i dbającą o profesjonalne standardy psychoterapii ericksonowskiej z wykorzystaniem hipnozy, jest Polski Instytut Ericksonowski, który aktywnie współpracuje z Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Psychologicznym oraz z Milton H. Erickson Foundation i International Society of Hypnosis.

Dzięki hipnozie stosowanej w procesie psychoterapii, możesz uzyskać dostęp do Twoich własnych, niezwykłych, głębokich psychicznych zasobów.

 

Od wielu lat hipnoza wykorzystywana jest w medycynie i w psychoterapii, w celu wspomagania procesu zdrowienia fizycznego i psychicznego, a także w celach relaksacyjnych i rozwojowych. Możliwe jest to dlatego, że właśnie nasz umysł będąc w stanie pomiędzy pełnym czuwaniem a głębokim snem – jest bardzo podatny na wszelkie sugestie, które wówczas z łatwością przyjmuje. Z drugiej jednak strony, ponieważ świadomy umysł – dopóki człowiek nie zaśnie - cały czas jednak czuwa – przyjmuje on tylko takie sugestie, które są zgodne z jego własnym systemem wartości. Osoba, która otrzymuje sugestie, z którymi się nie zgadza – po prostu nie wchodzi w stan hipnozy lub z niego się wybudza. Z kolei osoba, która wejdzie w bardzo głęboki stan relaksu - po prostu zapada w taki sen, w jaki zapadamy co noc …

W czasie sesji hipnoterapii najczęściej dążymy więc do tego, aby uzyskać taki stan, w którym Twój czuwający na co dzień i często krytyczny racjonalny umysł trochę „odpuści” i wyciszy się, a w zamian - aby do głosu doszła Twoja intuicja / podświadomość / nieświadomość – przy jednoczesnym utrzymaniu kontaktu werbalnego (lub ideomotorycznego) z terapeutą.

Hipnoza połączona z psychoterapią to metoda, dzięki której profesjonalny psychoterapeuta, w taki sposób poprowadzi Cię swoim głosem w czasie, gdy Ty jesteś w stanie hipnozy, aby pomóc Ci uporać się z problemem, który Ci doskwiera lub osiągnąć cele, których nie udało Ci się dotąd osiągnąć przy wykorzystaniu Twojego świadomego, racjonalnego umysłu.

 

 

Skoro czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej jesteś zainteresowany(a) utrzymaniem lub powrotem do zdrowia, życiowej równowagi i swoim dalszym rozwojem osobistym. Gratuluję Ci i trzymam kciuki za bogactwo Twoich wewnętrznych odkryć!

 

 

 

Przeczytaj więcej o Psychoterapii Ericksonowskej, w której ważną metodą pracy jest hipnoterapia - KLIK. 

 

 

 

Rozwój osobisty to droga do wykorzystania zbudowania swojej wewnętrznej mocy. Sabina Dąbrowska-Olbryś
Rozwój osobisty to droga do wykorzystania zbudowania swojej wewnętrznej mocy. Sabina Dąbrowska-Olbryś

Moc Rozwoju Sabina Dąbrowska-Olbryś

sabina.dabrowska-olbrys@mocrozwoju.pl

tel. 506 102 423

NIP 527 22 69 227

Wszystko, czego potrzebujesz do tego, by żyć szczęśliwie już masz - w sobie!

Prawdziwe szczęście nie zależy w pełni od tego, co Cię w życiu spotkało lub co dostałe(a)ś z zewnątrz. Głębokie, trwałe szczęście zależy najbardziej od Ciebie - od tego, jak reagujesz na wszystko, co Ci się w życiu przydarza oraz od tego, jaki świat kreujesz - swoimi myślami, emocjami, decyzjami, działaniami.

 

Moc Rozwoju jest nieograniczona - wszystko w Twoich rękach :-)

 

Sabina Dąbrowska - Olbryś

Psycholog, Coach, Trener rozwoju osobistego,

Hipnoterapeuta

 

Chcę porozmawiać

Sprawdzam

wszystkie usługi