Psychoterapia, hipnoterapia, rozwój osobisty - zaprasza Psycholog
Psychoterapia - na czym polega i czym różnią sie poszczególne nurty  psychoterapii?
07 marca 2021

Coaching - na czym polega i czym różni się od innych form wsparcia i rozwoju?

Coaching to proces rozwoju osobistego, realizowany w taki sposób, że zwiększasz swoją samoświadomość, odkrywasz własne zasoby i ograniczenia wewnętrzne (np. emocje, potrzeby, wartości, przekonania) oraz przy wsparciu coacha, wypracowujesz najlepszą dla Ciebie strategię osiągnięcia wybranego celu i/lub wzmocnienia siebie w wybranym obszarze.

 

Dzięki coachingowi możesz:

 

  • rozwiązać problem, z którym nie radzisz sobie

  • osiągnąć cel, którego nie udaje Ci się zrealizować

  • zacząć zmieniać Twoje życie na lepsze

  • uwolnić swój nieodkryty potencjał

  • przejąć kontrolę nad własnym samopoczuciem, pewnością siebie, poczuciem własnej wartości i nad własnym życiem!

Czym jest coaching?

 

Zgodnie z definicją International Coaching Community (ICC), coaching jest procesem, którego głównym celem jest wzmacnianie oraz wspieranie klienta w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany, w oparciu o jego własne odkrycia, wnioski i zasoby.

 

Coaching jest procesem ...

- Oznacza to, że składa się z kilku spotkań, pomiędzy którymi jest przestrzeń, stwarzająca pole do doświadczeń i odkryć. Wszystko, co dzieje się w przerwach między sesjami, jest także istotnym elementem całego procesu.

 

...procesem, którego głównym celem jest wzmacnianie oraz wspieranie klienta

- Oznacza to, że coaching działa wzmacniająco. Coaching - na czym polega?

Bazą i siłą wsparcia jest wewnętrzny potencjał klienta. Rolą coacha jest pomoc klientowi w znalezieniu dostępu do jego zasobów oraz do wykorzystania ich w codziennym życiu.

 

... w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany

- Oznacza

to, że klient jest zarówno twórcą, jak i wykonawcą następujących w wyniku coachingu zmian. Profesjonalizm coacha polega na towarzyszeniu klientowi w procesie podejmowania decyzji, planowaniu zmian oraz szukaniu wewnętrznej siły do ich realizacji. Sukcesem jest świadomość klienta, że TO ON SAM  dokonał zmiany i osiągnął założony cel.

 

... w oparciu o własne (klienta) odkrycia, wnioski i zasoby

- Oznacza to, że w procesie coachingu największą wartość mają te odkrycia wewnętrzne i wnioski, do których klient dochodzi sam. Dlatego, coach nie doradza a w zamian dba o to, by klient nauczył się, w jaki sposób może korzystać z tego, co jest mu dostępne, na co ma wpływ i za co może wziąć odpowiedzialność.

 

 

Jak wybrać dla siebie Coacha?

 

Dobry coach może pochwalić się certyfikatem ukończenia szkolenia akredytowanego przez polskie lub międzynarodowe organizacje zrzeszające profesjonalnych coachów (np. ICC, ICF, EMCC) oraz referencjami lub opiniami swoich klientów (potwierdzającymi jego kompetencje i doświadczenie). Ponieważ proces coachingu bazuje na kompetencjach i wiedzy psychologicznej, dużym atutem coacha będzie jego wykształcenie psychologiczne lub pokrewne. Dobry coach, podobnie jak psycholog i psychoterapeuta, kieruje się w swojej pracy jasno określonym kodeksem etycznym oraz korzysta z superwizji - coach powinien udostępnić Ci takie zasady etyczne oraz zasady coachingu, w oparciu o które realizuje tę usługę. na czym polega coaching?

Ponieważ dobra relacja pomiędzy Tobą a Twoim coachem jest ważna dla zaufania, a zatem i efektywności coachingu - przed rozpoczęciem tego procesu, warto spotkać się przynajmniej z trzema różnymi coachami w ramach bezpłatnej, niezobowiązującej konsultacji. Podczas takiej rozmowy będziesz mógł (mogła) opowiedzieć na czym Ci zależy, co jest dla Ciebie trudnością lub jaki cel chcesz osiągnąć. Dobry coach, powinien podzielić się z Tobą swoją opinią, czy coaching jest według niego najefektywniejszym narzędziem wsparcia Cię w opisanych przez Ciebie wyzwaniach i jeśli tak nie jest - powinien zaproponować Ci inne formy wsparcia lub rozwoju (nawet u innego specjalisty jeśli sam takich usług nie świadczy).

Podczas pierwszego spotkania, warto omówić także kwestie formalne, takie jak przewidywana liczba spotkań, ich częstotliwość, zasady współpracy, w tym także wynagrodzenie za usługę coachingu, czas na podjęcie przez obie strony decyzji o rozpoczęciu procesu coachingu.

Wierzę, że proces coachingu jest najefektywniejszy wtedy, gdy pomiędzy coachem a klientem zagra "chemia", jest nić porozumienia, która daje nadzieję na zbudowanie relacji opartej na obustronnym głębokim zaufaniu i zaangażowaniu.

 

 

Ile czasu trwają i jak często odbywają się sesje coachingu?

 

Kwestia czasu trwania i częstotliwości spotkań zależy od strategii, jaką zaproponuje Ci coach, a także często - od praktyk rekomendowanych przez konkretną szkołę coachingu lub organizację, do której należy coach. Najczęściej procesy life coachingu trwają od 4 do 10 sesji, realizowanych z częstotliwością spotkań co 3-4 tygodnie.

Na czym polega coaching?

Długość jednego spotkania coachingowego waha się najczęściej pomiędzy 60 a 120 minut. To, że spotkania coachingowe nie odbywają się co tydzień (tak, jak to bywa w procesach psychoterapii), wynika między innymi z tego, że jest to proces dedykowany osobom, które znaczną część pracy rozwojowej mogą wykonać samodzielnie pomiędzy sesjami. Moje doświadczenia pokazują, że im większe Twoje zaangażowanie w pracę własną pomiędzy sesjami, tym cały proces coachingu jest krótszy, a Ty uczysz się jak być samemu dla siebie coachem i szybciej dochodzisz do momentu, w którym odkrywasz, że nie potrzebujesz już coacha, bo właściwie osiągnąłeś(aś) już wszystko, czego chciałeś(aś)!

 

 

Na czym polega praca własna pomiędzy sesjami coachingu?

 

Nie jest obowiązkowa - jednak przyspiesza zdecydowanie proces i działa na Twoją korzyść. Na czym polega? Każdorazowo ustalasz to na koniec sesji ze swoim coachem - albo coach zaproponuje Ci zadania "domowe", albo będzie prowokować Ciebie do tego, abyś sam(a) sobie najlepsze dla siebie wymyślił(a). Zadania takie mogą polegać na robieniu czegoś konkretnego, co ustalicie i co wprost będzie wzmacniało jakąś Twoją nową umiejętność, wartość, przekonanie, postawę, sposób reagowania, lub stan emocjonalny. Robienie czegoś może także polegać na "zwykłym" myśleniu.

 

Innym rodzajem zadań są tzw zadania "nie wprost" / abstrakcyjne. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dziwne ale bazują na założeniu, że zmierzenie się z nimi może doprowadzić Cię do ważnych odkryć. A co jeśli umówisz się na zadania domowe a ich nie zrealizujesz? Czasem niezrobienie zadania może doprowadzić Cię do ważniejszych wniosków niż zrobienie go!

 

 

Jak przebiegają sesje coachingu, na czym polegają?

 

Sesje coachingu to rozmowy, w których coach może zadawać Ci pytania i zapraszać do różnorodnych zadań, które zainspirują Cię do przemyśleń, odkrycia najlepszych dla Ciebie odpowiedzi, wypracowania najlepszych dla Ciebie decyzji i planów działania. Dzięki takim pytaniom i zadaniom, poznasz dogłębnie samego siebie.

na czym polega coaching?Niektórzy mają wrażenie, że w czasie sesji przeżywają pierwszy raz w życiu prawdziwe spotkanie z samym sobą... Wrażenie takie może wynikać z tego, że dobry coach pracuję niejako w tle - to Ty jesteś bohaterem / bohaterką spotkania i cały czas i  uważność coacha jest dla Ciebie - Ty jesteś najważniejszy(a). Spotkania z samym sobą bywają niekomfortowe - przygotuj się, że spostrzeżenia lub pytania coacha mogą wyprowadzać Cię ze strefy komfortu, mogą powodować niemiłe uczucia. Jeśli tak się stanie, to powinniście wziąć to "na warsztat" i wykorzystać pozytywnie do Twojego dalszego rozwoju. Piękno coachingu polega także na tym, że coachowi tak bardzo zależy na Twoim rozwoju, że z najczystszą, dobrą intencją powie Ci czasem to, czego do tej pory nikt Ci nie miał odwagi powiedzieć - nawet Ty sam(a) sobie...

Przebiegu spotkań coachingowych czasem nie sposób wcześniej zaplanować - mimo pewnych określonych ram i scenariusza, coach zawsze dopasowuje ich przebieg elastycznie do tego, co się wydarzy w trakcie Waszego spotkania. Przygotuj się na wspólne odkrywanie nieznanych lądów - nigdy nie wiadomo co odkryjesz i jak będziesz w związku z tym chciał(a) zmodyfikować kierunek tej podróży. To, co jest pewne, to zasady na które się umówisz z coachem i to, że jego odpowiedzialnością jest prowadzenie procesu w taki sposób, żebyś Ty zrealizował(a) swój cel.

 

 

Różne rodzaje coachingu

 

Coaching jako metodę wsparcia rozwoju dzielimy na 3 główne kategorie: business coaching, life coaching oraz team coaching. W ramach każdej z tych kategorii, proces coachingu może dotyczyć różnych celów, tematów, obszarów życia. I na bazie tej różnorodności tematów i celów coachingowych, dla łatwiejszej komunikacji z klientami, niektórzy coachowie dodają w komunikacji marketingowej do nazwy "coaching" - dodatkowe "etykietki", takie jak: executive coaching, career coaching, job coaching, change coaching, partnership coaching, parent coaching, emotional coaching. W rzeczywistości narzędzia i metody pracy coachingowej są uniwersalne i zawsze elastycznie dopasowywane do celu coachingu i do Klienta.


Life Coaching

 

Life Coaching indywidualny

 

Life Coaching to proces rozwoju osobistego dedykowany osobom, które chcą osiągnąć różnorodne cele życiowe, prywatne lub zawodowe. Nie uczestniczy w tym procesie żadna dodatkowa strona (taka jak np. szef, firma, sponsor itp). W ramach life coachingu możemy pracować nad tematami zmian w życiu osobistym, zawodowym, nad relacjami z innymi ludźmi, nad wzmocnieniem Twoich różnorodnych zasobów wewnętrznych (np. pewności siebie, poczucia własnej wartości, odwagi, spokoju, energii itp). Life coaching może przybrać także formę coachingu dla par. Life coaching indywidualny to proces, w którym coach wspiera Cię w wypracowaniu najlepszej dla Ciebie, Twojej indywidualnej drogi, a jego elementem może być rozwój Twoich kompetencji, Twojej samoświadomości, zmiana sposobu myślenia, odkrycie barier wewnętrznych i przede wszystkim - bogactwa Twoich wewnętrznych zasobów, z których po takim procesie będziesz mógł dalej korzystać realizując swoje nowe cele / marzenia życiowe.

 

Life Coaching dla par

 

Coaching dla par to piękny, głęboki proces rozwoju i budowania jedności pary.

Na czym polega coaching

Pary, które mogą pogłębiać i rozwijać pozytywnie swoją relację, wznosić swój związek na wyższy poziom, to nie tylko pary zakochanych "kobieta i mężczyzna". To także pary jednopłciowe, pary osób żyjących w związku lub połączonych inną relacją, którą chcą poprawić lub rozwinąć konstruktywnie (np. synowa i teściowa, brat i siostra, dwie siostry, dwaj bracia itp).

Gdy na coaching dla par zdecydują się dwie osoby, które chcą ze sobą dzielić dalsze życie, to proces taki różni się od psychoterapii dla par tym, że nie pracujemy nad uzdrowieniem relacji lub wyleczeniem cierpienia jednej z osób (lub obu osób), tylko pracujemy nad rozwojem pary jako jedności. Para w takim procesie może wypracować wspólne cele życiowe i dobrą dla obu osób drogę ich realizacji, wspólne wartości i sposób ich rozumienia oraz doświadczania na co dzień, najlepsze dla obu osób sposoby komunikacji, rozwiązywania konfliktów i budowania wspólnej płaszczyzny, opartej na głębokiej, pięknej relacji. Coaching dla par, jaki prowadzę, jest bardzo odkrywczym procesem nie tylko dla par młodych (np. szykujących się do małżeństwa, zamiast tzw. kursu przedmałżeńskiego), ale także dla par z wieloletnim stażem, dla par "po przejściach", dla par przygotowujących się do różnych zmian w ich życiu lub po prostu dla par, które szukają nowych, wspólnych, inspirujących doświadczeń.

 

Business coaching

 

Business Coaching to wsparcie w rozwoju dla pracownika firmy, która sponsoruje taki proces. Od life coachingu różni się głównie tym, że są trzy strony zaangażowane w uzyskanie efektów: sponsor (np. przełożony pracownika lub dział HR), klient (pracownik / tzw. coachee) oraz - coach.

 

Zadaniem coacha jest takie poprowadzenie procesu, aby pracownik realizując swoje cele rozwojowe wsparł cele biznesowe swojego przełożonego / organizacji. Proces business coachingu zaczyna się od tzw. spotkania trójstronnego: coach, coachee oraz sponsor - i wspólnie ustalane są cele na taki proces. Mimo jednak tego, że w końcowym efekcie, proces przekłada się na efekty biznesowe organizacji - coach pracuje z coachee w podobny sposób jak w life coachingu - ponieważ traktuje swojego klienta holistycznie - jako człowieka, który poza pracą funkcjonuje w różnych innych rolach życiowych.  Często klienci business coachingu odkrywają jak wiele zasobów ze swoich ról zawodowych mogą pozytywnie wykorzystać w życiu prywatnym i na odwrót. Nierzadko, aby klient mógł w pełni zrealizować swoje cele biznesowe, potrzebuje odkryć sposoby na to, aby znaleźć własną równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym - i to także może być tematem sesji business coachingu. Organizacje coraz częściej mają świadomość, że najlepsze efekty biznesowe pojawiają się wtedy, gdy pracownicy potrafią żyć świadomie, w zgodzie ze sobą, w poczuciu szczęścia i spełnienia także poza pracą. Pracownik, który potrafi w życiu prywatnym być osobą pewną siebie, asertywną, skuteczną - czasem potrzebuje wsparcia w tym, aby z tych umiejętności dobrze korzystać także w życiu zawodowym. Z kolei osoba, która dzięki coachingowi rozwinie u siebie nowe sposoby myślenia i działania w środowisku zawodowym, z łatwością skorzysta z tych zasobów także w różnych innych rolach życiowych. Dlatego holistyczny business coaching to bardzo dobra inwestycja.

 

Team Coaching

 

Team Coaching to proces, w którym coach wspiera cały zespół, w zbudowaniu jego efektywnej współpracy, zaufania, jedności i synergii.Na czym polega coaching?

W przypadku team coachingu najczęściej jest to proces, którego inicjatorem jest osoba zarządzająca zespołem (lider, szef) lub firmą / organizacją, w ramach której taki zespół został powołany / funkcjonuje. Zespół jest jak żywy organizm, który cały czas się zmienia i aby działał efektywnie w ramach większego systemu (który też często się zmienia) - niezbędne jest, aby jego członkowie ufali sobie, wspierali się, potrafili otwarcie ze sobą się komunikować, konstruktywnie rozwiązywać konflikty, powinni być zaangażowani, wychodzić z inicjatywą, brać na siebie odpowiedzialność za dobra współpracę i "grać do jednej bramki" - wspólnymi siłami, dążyć do osiągania celów zespołowych. W team coachingu może uczestniczyć także kilka zespołów - wtedy to te zespoły pracują nad tym, aby wzmocnić między sobą dobrą współpracę i zamiast "silosów", tworzyć w organizacji synergię pomiędzy różnymi jednostkami biznesowymi. Chociaż to rolą dobrego lidera jest zbudowanie efektywnego, zjednoczonego zespołu, to jednak bardzo często zespół może wynieść dla siebie dużo pozytywnych wartości z procesu, w którym lider wspólnie z zespołem prowadzony jest przez zewnętrznego coacha.

 

 

Coaching a psychoterapia

 

Psychoterapia dedykowana jest dla osób, które doświadczają cierpienia psychicznego oraz dla osób, u których pojawiły się objawy chorobowe - na tle psychicznym lub psychosomatycznym (objawy w ciele, których źródłem są trudności psychologiczne). Na czym polega coaching?Przykładowo zaburzenia lękowe, objawy depresji, nerwicy, zaburzenia odżywiania  - wymagają leczenia psychoterapeutycznego.

Celem psychoterapii jest zatem w pierwszej kolejności przyniesienie pacjentowi / klientowi ulgi od cierpienia, wypracowanie nowych sposobów reagowania, dzięki którym, znikną objawy chorobowe oraz - nauczenie go nowych sposób radzenia sobie z trudnościami, dzięki czemu będzie potrafił w przyszłości samodzielnie, niezależnie od sytuacji - utrzymać własne zdrowie fizyczne i psychiczne. W dużym uproszczeniu, można więc przyjąć, że psychoterapia pomaga człowiekowi powrócić z poziomu "ujemnego", negatywnego (poczucie nieszczęścia, cierpienie psychiczne, objawy chorobowe), do poziomu "neutralnego" - zdrowej równowagi psychicznej  (spokój wewnętrzny, spójność wewnętrzna, zdrowie). I z tego poziomu, jeśli człowiek chce pracować dalej nad swoim rozwojem osobistym, może rozpocząć proces coachingu - proces rozwoju osobistego, dzięki któremu można przy wsparciu coacha pogłębiać wiedzę o samym sobie i wykorzystywać ją do osiągania w przyszłości nowych celów życiowych, marzeń, wprowadzania upragnionych zmian. Dlatego właśnie w procesie coachingu, zdecydowanie mniej czasu poświęcamy na eksplorowanie trudności z przeszłości - do przeszłych doświadczeń odwołujemy się głównie po to, by wydobyć z nich "zasoby", przeformułować trudności na wnioski i nowe przekonania oraz - aby czerpać z nich lekcje wartościowe pod kątem nowych celów. Nie oznacza to jednak, że w coachingu zawsze jest łatwo i przyjemnie... Nie raz mogą pojawić się łzy lub dyskomfort, nie raz pomocna może okazać się "wycieczka' na chwilę w przeszłość do trudnych emocji. Zawsze jednak dążymy do tego, aby pozytywnie skorzystać z takich momentów w nawiązaniu do celów w przyszłości. Celem psychoterapii jest najczęściej ulga od cierpienia i odzyskanie spokoju, równowagi wewnętrznej, zdrowia. Celem na coaching może być zrealizowanie dowolnej zmiany w sobie, w swoim życiu, w swoich relacjach, zrealizowanie własnego marzenia, wizji, misji lub odkrycie własnych nowych zasobów, rozwój własnej samoświadomości, wzmocnienie własnych kompetencji, wzmocnienie poczucia własnej wartości, pewności siebie, asertywności lub dowolnych innych zasobów psychologicznych. Proces coachingu wykracza zatem znacznie poza uzyskanie ulgi w cierpieniu - jest to proces, który jest "turbodoładowaniem" do dalszego rozwoju osobistego.

 

Coaching a szkolenie

 

Choć słowo coaching po angielsku w wielu obszarach oznacza de facto prowadzenie szkolenia, a coach np. w sporcie oznacza "trener", to coaching rozumiany jako proces holistycznego rozwoju jednostki, pary lub zespołu, nie jest procesem, w którym coach instruuje, doradza, szkoli, konsultuje, czy trenuje.

Czym jest coaching?

W ramach szkolenia, trener dzieli się z uczestnikiem (lub uczestnikami) swoją wiedzą, doświadczeniami i pomaga w ten sposób odbiorcom szkolenia zdobyć nową wiedzę oraz utrwalić nowe umiejętności. Dobry trener, niejednokrotnie korzysta w czasie prowadzonych przez siebie szkoleń także z postawy coacha i narzędzi coachingowych. Nie ogranicza się jednak do nich - demonstruje własnym przykładem, modeluje własnym zachowaniem nowe zachowania, koryguje błędy popełniane przez uczestników szkolenia, udziela im informacji zwrotnej, pokazuje liczne przykłady z własnych doświadczeń, dzięki którym uczestnicy mogą rozwinąć u siebie nowe kompetencje w danym obszarze. Dlatego trener jest ekspertem w dziedzinie, z której szkoli.

Z kolei w procesie coachingu, ekspertem jest klient - bo klient wie najlepiej co dla niego dobre. Coach jest ekspertem od procesu, ale to klient jest ekspertem od własnego życia lub obszaru biznesowego. Im mniej coach wie o kliencie przed procesem, im mniejszą ma wiedzę i doświadczenie w obszarze, nad którym klient chce pracować w coachingu - tym lepiej. Tym lepiej dlatego, że dzięki tej niewiedzy, coach może łatwiej pozostać bezstronny i nawet nieświadomie nie narzucać klientowi własnych rozwiązań, przekonań i wiedzy - wynikających z jego doświadczeń. Rolą coacha jest bowiem wsparcie klienta w tym, by on sam doszedł do najlepszych dla niego przekonań, decyzji, rozwiązań, działań. Rolą coacha jest prowokowanie, wytrącanie ze strefy komfortu, wspieranie, pokazywanie innych perspektyw, zapraszanie do nowych zadań, eksperymentów, prowokowanie do głębokich wewnętrznych odkryć i do przenoszenia ich na poziom nowych zachowań, działań, które pomogą klientowi osiągnąć jego cele. Właśnie dlatego, coachingu nie prowadzi się dla znajomych, rodziny, podwładnych. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby prowadzić szkolenia i dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami w roli trenera z dowolną grupą odbiorców, którzy są tym zainteresowani. 

 

Coaching a mentoring

 

Mentoring to proces, w którym mentor wspiera swojego mentee, podobnie jak w coachingu - w wypracowaniu lub wdrożeniu najlepszych dla danej osoby zmian - w bardzo różnych obszarach życia prywatnego lub zawodowego. Bardzo wiele technik i narzędzi stosowanych w takim procesie, to techniki i narzędzia coacha. W mentoringu również ważne jest nienarzucanie, niedoradzanie, a w zamian - wzmacnianie odpowiedzialności i samodzielności po stronie mentee. Główna różnica pomiędzy mentoringiem a coachingiem polega na tym, że mentor to osoba, która ma zdecydowanie większe, praktyczne doświadczenie w danej dziedzinie niż mentee - i choć nie narzuca, nie trenuje, nie doradza, to jednak prowadzi cały proces mentoringu bazując właśnie na własnym bogatym doświadczeniu w tym obszarze, w którym mentee potrzebuje wsparcia. Mentor tak projektuje zadania dla mentee i tak prowadzi z nim rozmowy, aby osoba ta samodzielnie odkryła to, co mentor wie i czego doświadczył. Mentor, dzieli się swoimi doświadczeniami także wprost z mentee - zostawia jednak jemu decyzję, czy i jakie inspiracje z nich weźmie dla siebie. Właśnie dlatego, na mentora warto wybrać osobę, którą się podziwia i która stanowi w konkretnym temacie / obszarze / dziedzinie rozwoju - autorytet, wzór do naśladowania.

 

 

Skoro czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej jesteś zainteresowany(a) utrzymaniem zdrowia, życiowej równowagi i swoim dalszym rozwojem osobistym. Gratuluję Ci i trzymam kciuki za bogactwo Twoich wewnętrznych odkryć!

 

 

 

Moc Rozwoju jest nieograniczona - wszystko w Twoich rękach :-)

 

Sabina Dąbrowska - Olbryś

Psycholog, Coach, Konsultant Psychoterapii Pozytywnej,

Hipnoterapeuta i Trener rozwoju osobistego

 

 

Rozwój osobisty to droga do wykorzystania zbudowania swojej wewnętrznej mocy. Sabina Dąbrowska-Olbryś
Rozwój osobisty to droga do wykorzystania zbudowania swojej wewnętrznej mocy. Sabina Dąbrowska-Olbryś

Moc Rozwoju Sabina Dąbrowska-Olbryś

sabina.dabrowska-olbrys@mocrozwoju.pl

tel. 506 102 423

NIP 527 22 69 227

Wszystko, czego potrzebujesz do tego, by żyć szczęśliwie już masz - w sobie!

Prawdziwe szczęście nie zależy w pełni od tego, co Cię w życiu spotkało lub co dostałe(a)ś z zewnątrz. Głębokie, trwałe szczęście zależy najbardziej od Ciebie - od tego, jak reagujesz na wszystko, co Ci się w życiu przydarza oraz od tego, jaki świat kreujesz - swoimi myślami, emocjami, decyzjami, działaniami.

 

Moc Rozwoju jest nieograniczona - wszystko w Twoich rękach :-)

 

Sabina Dąbrowska - Olbryś

Psycholog, Coach, Trener rozwoju osobistego,

Hipnoterapeuta

 

Chcę porozmawiać

Sprawdzam

wszystkie usługi